Budując dom, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które zwiększą komfort życia. Jednym z nich jest instalacja odkurzacza centralnego w nowym domu, dzięki której sprzątanie stanie się szybsze, wygodniejsze i bardziej efektywne. Aby system działał bez zarzutu, kluczowe jest odpowiednie zaplanowanie instalacji już na etapie budowy. W tym artykule podpowiadamy, jak rozmieścić gniazda ssawne, dobrać jednostkę centralną i uniknąć najczęstszych błędów montażowych.
Budowa domu to pasjonujące doświadczenie, ale w tym przedsięwzięciu nie pójdziemy na skróty. Podczas budowy swojego „miejsca na ziemi” nie mamy w zasadzie przestrzeni na spontaniczność, ponieważ każda budowa, nawet domku dla dziecka w ogrodzie, wymaga planu i jest zdeterminowana harmonogramem prac. To oczywiste dla każdego, że zanim wylejemy fundamenty, musimy przygotować grunt — solidną podstawę, na której wzniesiemy nasz dom. Ale zanim w ogóle „wbijemy pierwszą łopatę”, musimy mieć projekt naszego wymarzonego domu, bo od niego wszystko się zaczyna. A ponadto na każdym etapie prac budowlanych są potrzebne plany poszczególnych instalacji.
Jedną z instalacji, którą warto wykonać w nowym domu, jest odkurzacz centralny. Instalacja odkurzacza centralnego także wymaga projektu, bo dzięki niemu system będzie perfekcyjnie wkomponowany w strukturę domu, a Ty będziesz cieszyć się niezrównaną skutecznością odkurzania i wygodą użytkowania odkurzacza centralnego.
Jak przygotować nowy dom na instalację odkurzacza centralnego? Przedstawimy praktyczne wskazówki dla osób budujących nowy dom, które rozważają instalację systemu. Oto krótki i praktyczny przewodnik:
Zaplanowanie systemu — projekt instalacji odkurzacza centralnego w nowym domu
Aby bezproblemowo wykonać instalację odkurzacza centralnego potrzebny jest projekt, który w aeroVac wykonamy bezpłatnie, po przesłaniu rzutów budynku. Skorzystaj z naszej pomocy: Projekt i wycena systemu odkurzania centralnego w domu jednorodzinnym. W projekcie uwzględniamy szczegółowe rozmieszczenie gniazd ssawnych, trasę przewodów, dobór jednostki do powierzchni domu oraz miejsce montażu jednostki. Więcej na temat instalacji i doboru jednostki odkurzacza centralnego przeczytasz w naszym tekście: Dobór jednostki i akcesoriów do odkurzacza centralnego – poradnik
Najważniejsze elementy rozplanowania instalacji odkurzacza centralnego
- Jednostka centralna – zazwyczaj umieszcza się ją w garażu, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Ważne, by to miejsce było suche i miało dostęp do wentylacji.
- Gniazda ssawne – gniazda powinny być strategicznie rozmieszczone, aby łatwo można było odkurzyć cały dom za pomocą węża o standardowej długości (ok. 9 metrów). 9-metrowy wąż to najbardziej optymalna długość, która najczęściej wybierają nasi klienci. Zobacz najpopularniejsze produkty: Zestawy i akcesoria do sprzątania. Dla przykładu, w niewielkim domu dwupoziomowym, ok. 110 m2 w centralnym punkcie każdej kondygnacji wystarczy umieścić jedno gniazdo ssawne i z wężem o długości 9 metrów — bez problemu odkurzymy każdy zakamarek domu. Szufelki są także innym typem gniazda ssawnego i pełnią bardzo praktyczną funkcję, dlatego warto uwzględnić je w projekcie.
- Przewody rurowe – System rur biegnących w ścianach i podłogach powinien być zaprojektowany tak, by zminimalizować zakręty i długość trasy powietrza do jednostki centralnej.
Wybór odpowiedniej jednostki centralnej odkurzacza
Każdy dom jest inny, więc wybór systemu powinien być dostosowany do Twoich potrzeb. Projekt instalacji odkurzacza centralnego w nowym domu od aeroVac uwzględnia dobór jednostki, ale warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę:
- Moc jednostki centralnej – większe domy będą wymagały mocniejszych jednostek, aby zapewnić efektywne sprzątanie. Odkurzacze centralne nie są objęte ograniczeniami co do mocy elektrycznej, tak jak urządzenia przenośne (odkurzacze tradycyjne mogą mieć maksymalnie 900 W). Odkurzacze dostępne w aeroVac, najmniejsze jednostki mają aż 1250 W. Zobacz: Tecno Style do powierzchni od 30 do 450 m2
- Moc ssania — to podciśnienie wytwarzane przez jednostkę, które, mówiąc najprościej, decyduje o skuteczności i szybkości wciągania zanieczyszczeń. Moc ssania w odkurzaczach centralnych jest nawet 3-krotnie wyższa, niż w odkurzaczach przenośnych. To ważny parametr, gdyż to głównie od mocy ssania zależy skuteczność odkurzania — moc silnika nie przekłada się bezpośrednio na siłę ssania.
- Rodzaj filtracji – w aeroVac odkurzacze mają podwójny system filtracji zassanych zanieczyszczeń, z filtrami cyklonowymi. Na przykład model Split posiada, oprócz separatora cyklonicznego, dodatkowy, osobny filtr włosów, co zapewnia jeszcze skuteczniejszą filtrację powietrza. Co ważne filtry wystarczy opłukać pod bieżącą wodą, więc odpada nam zakup nowych filtrów. Kolejna cecha, która minimalizuje koszty użytkowania, to systemy bezworkowe — odkurzacze aeroVac posiadają duże zasobniki na zanieczyszczenia, do których bezpośrednio wpadają zanieczyszczenia. Można też zastosować zwykłe worki na śmieci.
- Dodatkowe akcesoria do odkurzacza centralnego – warto wziąć pod uwagę przy wyborze jednostki centralnej, instalację bardzo praktycznych elementów jak szufelki automatyczne, które pozwalają na podmiatanie zanieczyszczeń bez uruchamiania centrali, to swoiste miotełki elektryczne. Montuje się je zwykle w kuchni, garderobie lub wiatrołapie. Systemy węży chowanych, które ułatwiają i skracają czas odkurzania, gdyż wąż jest wciągany do instalacji odkurzacza. Ponadto odpada problem miejsca na przechowywanie długiego węża. Zobacz np. Sense System lub węże z możliwością zdalnego uruchamiania urządzenia, czyli w rączce węża, jak Flisy 2. Wąż jest też dzięki temu lżejszy i bardziej skrętny.

Przygotowanie instalacji elektrycznej
Jednostka centralna wymaga dostępu do zasilania elektrycznego, więc należy przygotować odpowiednie gniazdo w miejscu montażu. Gniazdo ze standardowym napięciem 230 V. Dodatkowo, punkty ssące mogą wymagać instalacji niskonapięciowego systemu sterowania, który pozwala włączać jednostkę centralną bezpośrednio z uchwytu węża, jak na przykład wspomniane wcześniej system Flisy 2.
Rozplanowanie gniazd ssawnych
Aby uniknąć niedostępnych miejsc w domu, warto wykonać prosty test – zmierz zasięg węża od potencjalnych lokalizacji gniazd. Zazwyczaj jedno gniazdo może obsługiwać przestrzeń o powierzchni 60-70 m2, przy założeniu, że długość węża ma 9 m. Pamiętaj, że dobrze rozmieszczone punkty ssące i rozsądnie dobrana ilość gniazd to podstawa wygodnego użytkowania systemu. Nie musisz więc wykonywać dużej liczby gniazd, w domu 100-120 m2 wystarczą dwa gniazda.

Dobór rur instalacyjnych i ich montaż
System rur to kręgosłup odkurzacza centralnego. Wybierz rury wysokiej jakości, dedykowane do tego rodzaju instalacji. Ważne jest, aby montaż przeprowadzić zgodnie z zasadami minimalizowania oporu powietrza:
- Im mniej zakrętów, tym lepiej: w miarę możliwości należy przeprowadzić przewody jak najprostszą trasą, użyj jak najmniejszej liczby kolan o kącie 90o.
- Upewnij się, że połączenia rur są szczelne.
- Przeprowadź test instalacji przed zamknięciem ścian, tj. przed wykonaniem wylewek czy tynków.
Zadbaj o wentylację
Jednym z najważniejszych elementów systemu jest wylot powietrza na zewnątrz budynku. W miarę możliwości postaraj się, aby miejsce wylotu było umieszczone z dala od okien, wyjścia na balkon czy taras. Unikniesz wówczas hałasu i kurzu w okolicy okien czy tarasu, gdyż mimo filtracji zanieczyszczeń w jednostce, kurz jest wyrzucany na zewnątrz.
Instalacja odkurzacza centralnego w nowym domu: Współpraca z profesjonalistami
Choć wiele elementów instalacji możesz zaplanować samodzielnie, warto skorzystać z usług doświadczonych instalatorów. Zapytaj o profesjonalnych instalatorów ze swojego regionu: Kontakt z aeroVac. Specjaliści zadbają o prawidłowy montaż systemu i doradzą najlepsze rozwiązania dla Twojego domu, a Ty zyskasz czystość i komfort, a odkurzacz centralny stanie się niezastąpionym elementem Twojego domu.
Instalacja odkurzacza centralnego w nowym domu to inwestycja w wygodę, higienę i nowoczesne rozwiązania. Odpowiednie zaplanowanie systemu – od wyboru jednostki centralnej, przez rozmieszczenie gniazd ssawnych, aż po montaż rur – pozwala na optymalne działanie instalacji przez długie lata. Dzięki dobrze przemyślanemu projektowi sprzątanie stanie się szybsze i bardziej efektywne, a kurz i alergeny zostaną skutecznie usunięte z domu.
Jeśli planujesz instalację, warto skorzystać z darmowego projektu i doradztwa ekspertów. Sprawdź nasze rozwiązania na aerovac.pl i ciesz się czystością bez wysiłku!